»Lombergarjevi dnevi«, ki jih tradicionalno organizira Kmetijsko gozdarski zavod Maribor, imajo pomembno poslanstvo in vsako leto prinašajo nove strokovne ugotovitve in rezultate. Tako bodo v okviru letošnjih »Lombergarjevih dni«, v času od srede, 4. decembra, do petka, 6. decembra, potekali že 5. zelenjadarski posvet, 12. vinogradniški posvet ter 15. Lombergarjev sadjarski posvet, ki bodo potekali v občini Pesnica, v Kulturno-turističnem podjetniškem centru Pesnica, Pesnica pri Mariboru 41.
Nekaj iz vsebine posvetov:
5. Zelenjadarski posvet z mednarodno udeležbo
Letošnji zelenjadarski posvet bo posvečen aktualnim temam, predvsem na področju varstva proti škodljivcem in boleznim pri pridelavi zelenjave. Govorili bomo o izbiri škropilnih šob, porabi vode in kakovosti vode pri izvajanju zdravstvenega varstva rastlin. V dveh prispevkih se bomo posvetili varstvu pred polži in strunami v profesionalnem vrtnarstvu, kjer bodo zajeti tudi različni naravni pristopi. Kolegi iz Italije bodo predstavili njihove praktične izkušnje pri uporabi mikroorganizmov za izboljšanje kakovosti zemlje in pridelka zelenjave. Predstavili bomo tudi glivične, bakterijske in virusne bolezni fižola.
12. Vinogradniški posvet z mednarodno udeležbo
Klimatske spremembe vsako leto zaznamujejo tudi vinogradniško pridelavo, zato se bomo seznanili s tehnološkimi ukrepi, ki se izvajajo oziroma so potrebni v spremenjenih pridelovalnih razmerah. Spregovorili bomo o prehrani vinske trte in razmišljali o možnih vplivih tal na kakovost in značaj vina. V luči aktualnih dogajanj na področju uporabe glifosata in varovanja okolja bodo predstavljene možnosti nekemičnega zatiranja plevelov v vrstnem prostoru vinograda in možnosti zatiranja plevelov v vinogradih brez uporabe glifosata.
15. Lombergarjev sadjarski posvet z mednarodno udeležbo
S predsednikom sekcije sadjarstvo pri GZS bomo odprli perečo temo »Kam s slovenskim sadjarstvom?«. Kolegi iz avstrijske Štajerske nam bodo predstavili trenutno situacijo v tržni ekološki pridelavi jabolk in drugega sadja namizne kakovosti v Avstriji in Evropi ter možnosti za prihodnost. Predstavili bodo tudi prednosti in slabosti tržne ekološke pridelave sadja. Posvetili se bomo osnovam v sadjarstvu – tlom in zdravstvenemu stanju korenin v ponavljajočih se stresnih razmerah in se seznanili z marmorirano smrdljivko ter drugimi novimi škodljivci v sadovnjakih pri nas. Za konec bomo izvedeli kakšne so prve izkušnje s pridelavo nove sorte jabolk Bonita v Sloveniji.
Program posvetov je v celoti objavljen na spletni strani: http://www.kmetijski-zavod.si/
Vljudno vabljeni, da obogatite svoje znanje za še boljše kmetovanje!