Občina Starše je skupaj z izbranim izvajalcem Fakulteto za logistiko, Univerze v Mariboru s sedežem v Celju pričela s pripravo celostne prometne strategije (CPS) in se s tem pridružila mnogim slovenskim občinam, ki že imajo izdelan tak dokument ali so tudi v fazi izdelave.
Namen celostne prometne strategije je priprava in sprejem strateškega dokumenta, ki nadgrajuje dosedanje načrtovalske prakse, ki so osredotočene predvsem na gradnjo infrastrukturnih elementov.
Ta dokument je tudi osnova za pridobivanje prihodnjih finančnih sredstev iz področja mobilnosti in prometa.
Cilj je trajnostni razvoj urbane mobilnosti in večja kakovost bivanja, večja varnost, zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in učinkovitejši prometni sistem.
Pri tem je poudarek na povečanju deleža kolesarjev, peščev in javnega prevoza ter spreminjanju potovalnih navad.
Pri oblikovanju strategije je močno prisotno sodelovanje javnosti v vseh fazah izdelave. Le to poteka preko javnih razprav in delavnic, anket in intervjujev. V ta namen bo bila tudi oblikovana širša delovna skupina, sestavljena iz predstavnikov ključnih organizacij, kot na primer: policija, gasilci, redarji, šole, vrtci, krajevne skupnosti in podobno.
Projekt izdelave strategije, ki se bo zaključil letos spomladi je trenutno v začetni fazi priprave strategije, kar pomeni analiza obstoječega stanja. 11. marca je bila izvedena že prva javna razprava, kjer smo preko ustvarjalnega dialoga iskali različne poglede na problematiko prometa v občini Starše.
Celostna prometna strategija je namenjena predvsem prebivalcem občine, zato vas vabimo, da se prihodnjih aktivnosti vezanih na izdelavo strategije udeležite v čim večjem številu, podate svoje mnenje in tako sooblikujete načrte prihodnjega prometa. Predvidoma v začetku aprila bo izvedena še ena javna razprava, o datumu in kraju izvedbe boste še obveščeni. V okviru tega projekta je načrtovana še izvedba ankete, najdete jo na: ANKETA CPS in dve delavnici, ki bosta vezane na oblikovanje vizije, prioritet in ukrepov.
Pomembno vlogo pri oblikovanju celostne prometne strategije imajo tudi šola in otroci. Z namenom čim večje vključenosti otrok in njihovega pogleda na promet, bo tudi na šoli izvedena delavnica, kjer bodo otroci podali svoje poglede in razmišljanja o stanju v prometu. Na delavnici se bomo pogovarjali in ustvarjali na temo varnosti v prometu, stanju o prometu, predvsem na njihovi poti v šolo, o vplivih prometa na okolje in o potovalnih navadah.